Objavte čaro Káhiry #2: Pyramídy, hrobky a Sfinga

Objavte čaro Káhiry #2: Pyramídy, hrobky a Sfinga

Obsah článku

V prvom článku z Káhiry som spísal základné informácie, ako sú víza, bezpečnosť, ubytovanie či letenky. V druhom článku sa pozrieme detailnejšie na pamiatky, múzea, mešity a parky. 

Čo vidieť v Káhire a v jej okolí?

Celý Egypt je jedno veľké archeologické nálezisko. Ak by ste to chceli vidieť všetko, tak pár dní, Vám na to stačiť nebude. Ja som sa sústredil na Káhiru a jej blízke okolie. 

Mešity

Egypt sa spája s Faraónmi a Mateo začne s Mešitami. 😁 Káhira je považovaná za centrum arabského sveta v Afrike, čiže tých mešít tu je viac než dosť. Vybral som 4 TOP, ktoré sme aj navštívili. 

  • • Al-Azhar Mosque
  • • Muhammad Ali Mosque

  • • Ibn Tulun Mosque
  • • Mosque-Madrasa of Sultan Hassan
Mešita Sultána Hassana - Káhira, Egypt

Mešita Sultána Hassana – Káhira, Egypt

Múzea

V Káhire nájdete veľký počet múzeí, ale stihnúť ich pozrieť všetky, asi nebude reálne a popravde ani potrebné. My sme navštívili Egyptské múzeum, Koptské múzeum a bohate nám to stačilo. Prikladám zoznam tých najvýznamnejších múzeí v Káhire:

Egyptské múzeum - Káhira, Egypt

Egyptské múzeum – Káhira, Egypt

Mal som realistické sny o faraónoch

Po návšteve múzea som nevedel spať. Iba som sa prehadzoval zo strany na stranu a keď som zaspal, tak som mal realistické sny s faraónmi a s ľuďmi, čo stavali pyramídy. Jeden sen mi ostal v pamäti: 

„Videl som ako ľudia (otroci) plakali a kričali, aby sme ich vyslobodili z takého života. Ľudský život neznamenal nič, iba pracovnú silu, ktorá sa po smrti nahradila za ďalšiu a ďalšiu pracovnú silu. Večný kolobeh, aby sa naplnili sny faraónov. Kričali, prosili, aby sme to zastavili. V sne som bol bezmocný. Nedokázal som im vyhovieť a pomôcť. Následne som sa zobudil.“

Námestia a parky

Moja obľúbená činnosť počas cestovanie je: len tak sa túlať po námestiach a objavovať parky, kaviarne a reštaurácie. Samozrejme si rád pozriem aj pamiatky, ale už to zďaleka nie je ako predtým, keď som jak splašený kôň z jednej pamiatky sa vrhal do ďalšej. Pekne si nájsť park či dobrú kaviareň a vychutnávať si jednotlivé okamihy. 

Al-Azhar Park

Tento rozľahlý park sa nachádza v srdci Káhiry a je domovom rôznych záhrad, fontán a jazierok. Je to obľúbené miesto pre pikniky či prechádzky. Vstup do parku je 30 EGP a pripravte sa na to, že tento park je obrovský. 

Do parku sa chodia fotiť nevesty. Počas návštevy parku sme ich stretli približne 30 😁

Námestie v Káhire? Nečakajte klasické námestíčka. Skôr jeden veľký kruhový objazd kde dookola sú obchody, reštaurácie či kaviarne (samozrejme nájdete aj tie klasické námestia). K večeru ľudia sedia na lavičkách, zábradliach a vychutnávajú si jedlo či miestny čaj. Pri niektorých street foodoch sa vytvárajú veľké rady a treba rátať s čakaním. 

Pripravil som pre Vás krátky zoznam známych námestí v Káhire: 

  • • Tahrir Square
  • • Midan Talaat Harb

  • • Midan El-Hussein
  • • Opera Square
  • Zamalek Square

Ak máte dostatok času, tak nevynechajte

Káhirska veža (Cairo Tower)

Káhirská veža bola postavená v rokoch 1956 až 1961 na príkaz vtedajšieho prezidenta Gamala Abdala Nasera. Bola navrhnutá tak, aby symbolizovala moderný a progresívny Egypt, a bola inšpirovaná tvarom lotosového kvetu, ktorý je v starovekom Egypte symbolom znovuzrodenia. Cena vstupenky je 250 EGP

Palác princa Mohameda Aliho

Palác princa Mohameda Aliho, známy aj ako Manial Palace, je rozsiahly komplex palácov a záhrad. Cena vstupenky je 180 EGP

Stavba paláca sa začala v roku 1901 a trvala 28 rokov. Princ Mohamed Ali ho navrhol sám a inšpiráciou mu boli paláce,ktoré videl počas svojich ciest po Európe. Palác bol dokončený v roku 1929 a stal sa jedným z najluxusnejších sídiel v Egypte. Princ Mohamed Ali v ňom žil až do svojej smrti v roku 1955.

Rieka Níl

Určite nevynechajte aktivitu pri rieke Níl. Či už si dáte len prechádzku po moste, pobreží alebo si zvolíte plavbu loďkou či večerné sledovanie západu slnka v jednej z mnohých reštaurácii pri Níle. 

Mesto mŕtvych (City of the Dead)

Mesto mŕtvych, známe aj ako Karáfa, je rozsiahly komplex nekropoly a cintorína nachádzajúci sa na juhovýchodnom okraji Káhiry v Egypte. Je to jedno z najväčších a najvýznamnejších islamských cintorínov na svete a je v prevádzke už viac ako 1400 rokov. Mesto mŕtvych je domovom miliónov hrobiek, mauzóleí a mešít, ako aj radu súfijských lóží a škôl.

Mesto mŕtvych nie je len cintorín, ale aj živé miesto, kde žije okolo pol milióna ľudí. Mnohí z nich sú potomkami pôvodných strážcov hrobov a hrobárov. V priebehu storočí sa tu vybudovali domy, obchody a dielne, čím vznikla jedinečná komunita s vlastnou kultúrou a tradíciami. My sme ho obdivovali len z vonka 😅 mňa to moc nelákalo, ale inak je to pomerne vyhľadávaná atrakcia v Káhire. 

Koptské mesto

Koptské mesto, nachádzajúce sa v srdci Káhiry, je kompaktná štvrť s bohatou históriou a kultúrou, ktorá siaha až do 3.storočia po Kristovi. Je to najstaršia kresťanská komunita v Egypte a domov mnohých významných kostolov,kláštorov a múzeí.

Je to úplne mimo faraónov či mešít, ale oplatí sa tam zájsť a pozrieť si to. Mne osobne sa to celkom páčilo. 

Kostol sv. Juraja - Koptské mesto, Káhira, Egypt

Kostol sv. Juraja – Koptské mesto, Káhira, Egypt

Pyramídy, hrobky a Sfinga v Gize

Pyramídam venujem samostatnú kapitolu, pretože to je to hlavné, na čo nás Egypt láka

Pyramídy, hrobky a Sfinga

V Gize nájdete tie populárne pyramídy o ktorých rozpráva celý svet. Tam nájdete všetky tie úžasné miesta, kde sa všetci fotia. Nájdete tu kopec turistov a budete sa musieť poriadne napasovať na fotku, aby ste tam boli sami (niekedy to nie je aj tak možné). Do Gizi sme sa vybrali Uberom skoro ráno. 

Cena vstupenky do areálu – 540 EGP.

Cena vstupenky do vnútra Chufovej pyramídy – 900 EGP

Cena do jednej hrobky (názov už neviem) – 120 EGP

Jedna hodina na ťave so sprievodcom (treba 3 hodiny) – 500 EGP 

Pyramídy v Gize a ťavičky, Egypt

Pyramídy v Gize a ťavičky, Egypt

Zvolili sme si troj hodinovú tour na ťavách. Najprv sme vyšli na jeden vŕšok skadiaľ bol krásny výhľad na všetky pyramídy. Potom sme jednotlivo prišli ku každej jednej pyramíde a do Chufovej  pyramídy sme aj vošli do vnútra. Následne nás čakala ešte hrobka, ktorá ma až tak nezaujala a potom Veľká Sfinga. Tour sme ukončili a hajde preč, aj s dákou chorobou, čo som tam dostal ako darček 🎁 (horúčky).

Veľká Sfinga - Giza, Egypt

Veľká Sfinga – Giza, Egypt

Chufuova pyramída (Veľká pyramída)

Chufuova pyramída, známa aj ako Veľká pyramída v Gize, je najväčšia pyramída na svete a jeden zo siedmich divov starovekého sveta. Nachádza sa na pyramídovom poli v Gíze v Egypte a bola postavená ako hrobka pre faraóna Chufua (Cheopsa) 4. dynastie. V tejto pyramíde sme boli aj vo vnútri. Najsilnejšiu energiu som cítil pár metrov od vchodu. Bola to veľmi silná energiu. Hlbšie vo vnútri som to už necítil. 

Chafreho pyramída

Chafreho pyramída, nazývaná aj Chefrénova pyramída, je druhá najväčšia pyramída v Gíze a jeden z najznámejších monumentov starovekého Egypta. Nachádza sa hneď vedľa Veľkej pyramídy (Chufuova pyramída) a bola postavená ako hrobka pre faraóna Chafreho (Chefréna)

Menkaureho pyramída

Menkaureho pyramída, nazývaná aj Mykerínova pyramída, je tretia najväčšia pyramída v Gíze a slúži, ako hrobka pre faraóna Menkaurea (Mykerína)

Okrem troch veľkých pyramíd v Gíze sa tam nachádza, aj viacero menších pyramíd, ktoré sa niekedy nazývajú aj satelitné pyramídy. Tieto menšie pyramídy sú zvyčajne umiestnené blízko veľkých pyramíd a predpokladá sa, že slúžili ako hrobky pre manželky, matky alebo iných blízkych príbuzných faraónov.

Červená pyramída - Dahshur, Egypt

Červená pyramída – Dahshur, Egypt

Dahshur, Memphis a Saqqara

Originál sa takto volá jedna tour, ktorú nám ponúkali v hoteli. No ja som si našiel taxikára, ktorý nám ponúkol oveľa lepšiu cenu. Taxikárovi sme dali 45€ a samozrejme ešte sme si hradili vstupenky. Vyrazili sme ráno o 9:00 a vrátili sa poobede približne o 16:00. No všetko sme prechádzali v rýchlosti, pretože som mal horúčky a nebolo mi najlepšie. 

Pyramídy v Dahshure

V nekropoli Dahšúr, ktorá sa nachádza približne 40 km južne od Káhiry, sa nachádza viacero pyramíd, z ktorých dve najznámejšie sú:

Lomená pyramída

Táto pyramída, postavená pre faraóna Sneferu, je známa pre svoj nezvyčajný tvar. Začína sa stavať pod uhlom 55°5′, ale v polovici výšky sa uhol zmenšuje na 43°9’17“. To jej dodáva charakteristický „lomený“ vzhľad. Do tejto pyramídy sme mali zaplatený vstup a bola z vnútra oveľa krajšia, ako Chufuova pyramída. Odporúčam. 

Lomená pyramída - Dahshur, Egypt

Lomená pyramída – Dahshur, Egypt

Červená pyramída

Táto pyramída, taktiež postavená pre faraóna Sneferu, je pomenovaná podľa červenkastého odtieňa kameňa, z ktorého bola postavená.

Okrem Lomej a Červenej pyramídy sa v Dahšúre nachádza aj viacero menších pyramíd a mastáb, z ktorých mnohé patria Sneferu a jeho rodinne.

Červená pyramída - Dahshur, Egypt

Červená pyramída – Dahshur, Egypt

Pyramídy a hrobky v Saqqare

Saqqara, nachádzajúca sa približne 20 km južne od Káhiry, je rozsiahly komplex starovekých egyptských nekropolí s bohatou históriou siahajúcou až do prvej dynastie. Je známa najmä vďaka stupňovitej pyramíde, ktorú nechal postaviť faraón Džoser (Zoser) v 3. tisícročí pred Kristom. Táto pyramída je považovaná za prvý monumentálny kamenný architektonický výtvor na svete a predstavuje prelomový bod v egyptskej pyramídovej stavbe.

Okrem stupňovitej pyramídy tam bolo kopec hrobiek, ale mňa už do žiadnej hrobky nikto neodstane, čiže som si to celé pozrel už len zvonka. No ak Vás to fascinuje, tak v Saqqare je čo pozerať a je tu oveľa menej turistov ako v Gize. 

Stupňovitá-pyramída - Saqqara, Egypt

Stupňovitá-pyramída – Saqqara, Egypt

Memfis

Memfis je rozsiahle archeologické nálezisko s pozostatkami palácov, chrámov, hrobiek a ďalších starovekých štruktúr. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patria:

Kolos Ramsesa II

Táto obrovská socha, vysoká viac ako 20 metrov, zobrazuje faraóna Ramsesa II. v sedacej polohe. Sochu poškodilo zemetrasenie a neskôr ju rozrezali na kusy, ale v 19. storočí bola čiastočne zrekonštruovaná.

Rames 2 - Memfis areál, Egypt

Rames 2 – Memfis areál, Egypt

Alabastrová Sfinga

Táto sfinga, vytesaná z jedného kusu alabastru, je strážkyňou Memfidy a zobrazuje mýtického tvora s telom leva a hlavou človeka.

Sfinga, Memfis areál, Egypt

Sfinga, Memfis areál, Egypt

Káhiru som nedokázal ukončiť ani druhým článkom, a preto bude ešte jeden v ktorom si rozoberieme jedlá, reštaurácie a nakupovanie. A to už bude o Káhire snáď všetko.

Nech sú všetky bytosti sveta šťastné,

s láskou Mateo

Zanechať komentár

Najnovšie články

Najčítanejšie články

Odoberaj novinky

Maj prehľad o najnovších článkoch a odoberaj novinky.

© 2023 by Mateo – Všetké práva sú vyhradené: mateoblog.sk