Som bytosť, ktorá keď si niečo prečíta v knihe, tak skôr, ako tomu uverím, musím si to sám na sebe vyskúšať. Rád experimentujem s mojim telom a tým ho dolaďujem do podoby, aká mi najviac vyhovuje. Napísal som článok o kávičke: Káva – Božská chuť, zlodej energie?! kde si môžte prečítať môj experiment s kávou, ako som spozoroval, že káva mi berie energiu.
Ale, káva je len jeden aspekt z toho, čo nám môže brať energiu. Dnes to rozpíšem všetko o čom viem, že nám berie energiu, ale hlavne by som rád opísal, ako si vedome dopĺňať energiu. Ako vstávať ráno bez budíka s výskokom z postele a pocitom, že už je nový deň, už viacej nejdem spať? Ako prísť večer po práci domov a ešte mať rezervu energie, nie len odpadnúť do postele so slovami „Ach, to bol vyčerpávajúci deň“? Poďme si o tom niečo povedať.
Tu veľmi záleží, ako veľmi ste citlivý cítiť energické zmeny vo vašom tele. Pretože ak pociťujete len tú hrubú energiu, ako napríklad vyčerpanie z práce, opica po prepitej noci či hnev, tak asi ťažko budete cítiť úbytok energie, tým, že si začnete všímať sami na sebe svoje negatívne vlastnosti, ako napríklad, závisť, ohováranie či klamanie. Ak ste dosť citlivý na energické zmeny, tak práve aj tieto negatívne vlastnosti môžte cítiť, ako Vám uberajú energiu. Je úplne v poriadku, ak cítite len hrubé energické zmeny. K tým jemnejším sa dá dopracovať práve pozorovaním samého seba.
K tým hrubým žrútom energie na prvom mieste patria Drogy a alkohol. To asi snáď ani nemusím opisovať. Ak ste sa už niekedy opili, tak sami viete, že na druhý deň nepodávate nejaký extra výkon, ako keď nič nepijete. O drogách platí úplne to isté, dokonca je to ešte horšie, pretože drogy si berú svoju daň veľakrát až neskôr.
Pri alkohole veľmi záleží, ako často pijete a aké množstvo, pretože jedno pivo Vám energiu nezoberie tak, ako keď vypijete fľašu Ginu. Ak pijete pravidelne a veľa, tak si možno ten úbytok energie už ani neuvedomujete, pretože ste v jednom kolobehu, kde si ani neviete predstaviť, že sa dá žiť aj energicky. Keď prestanete piť, tak po mesiaci to môžte zbadať, koľko budete mať zrazu veľa energie.
Hnev a agresiu radím tiež k hrubým spôsobom, ako sa obrať o energiu. Keď Vás niečo vytočí, nahnevá, tak automaticky energia človeka klesá. Zrazu sa neviete sústrediť na nič a môžte sa dokonca cítiť až vyčerpaný. Viem, že ovládnuť svoj hnev nie je jednoduché a veľa krát sa to ani nedá ovládať. Agresia, ktorá prejde až do konfliktu, je absolútna prehra nad danou situáciou a po konflikte prichádza vyčerpanie. Ak žijete s hnevom v sebe dlhé roky, tak to možno nepociťujete, ale ten úbytok energie je veľký.
O káve som už písal článok: Káva – Božská chuť, zlodej energie?! Mne osobne káva dodá energiu len na chvíľku a potom si zoberie vždy viac. Spozoroval som zhoršené ranné vstávanie a celkovú únavu, ktorá bola väčšia, ako bez kávy. Toto platí o všetkých energických stimulantoch.
Toto sú už skôr tie jemnejšie zmeny v energii, ktoré si tak ľahko už nevšimnete, ak máte jednu z týchto vlastností. Aj keď sú jemné, ja tieto vlastnosti považujem za najväčšiu brzdu v našom živote. Pretože ak riešite život iných a nie svoj, tak asi ťažko budete napredovať. Keď klamete iných, alebo seba, tak sa raz v tých klamstvách stratíte.
Musíte si stále dávať pozor, či sa neprezradíte, či ste sa už v tých klamstvách nezamotali. Odoberá to energiu. Ak niekomu ubližujete slovom, tak vedome sa oberáte o energiu. Takisto súdenie druhých nám odoberá energiu. Tým, že niekoho súdime, tak v sebe zväčšujeme hnev, pretože náš môže vytáčať, čo robia druhí, ako sa majú a podobne. A tá zlosť nás zožiera natoľko, že vedome posielame našu energiu preč.
Ja osobne som si prešiel týmito vlastnosťami a pomaličky som ich vykoreňoval. Netvrdím, že všetko už mám spracované, ale pracujem na tom. Byť úprimný, je to najlepšie čo som mohol pre seba spraviť.
Trošku odbočím. Ľudia sa vo všeobecnosti chcú mať dobre. Chcú byť zdravý, chcú byť šťastní a mať aj dostatok hojnosti. Práve tieto vlastnosti sú najväčšia brzda toto dosiahnuť. Pretože ak budeme riešiť život iných, ten náš sa nijako nebude zlepšovať. Je dobré prijať zodpovednosť za svoj život a najprv si upratať u seba. Ja som si kúpil veľkú metlu a začal som upratovať 🙂
Nie som žiadny expert na stravu, a preto nechcem nikomu radiť, ako sa stravovať. To by si mal každý od sledovať sám na sebe. Ja som odpozoroval, že prežieranie sa, ma oberá o energiu. Keď jem pozde večer, tak to nie je tiež pre mňa dobré. V princípe ide o to, že na trávenie sa spotrebúva veľa energie, a teda platí, že čím je ľahšia strava, tak aj tej energie je viacej.
Tento bod je asi najdôležitejší, pretože spôsobuje všetke problémy. Ak je naša myseľ nevedome príliš aktívna, tak vtedy vznikajú vlastnosti, ako som popísal vyššie (ohováranie, závisť, ubližovanie či súdenie a iné). Predstavte si, že musíte nonstop nad niečim rozmýšľať. Minulosť, budúcnosť či rôzne okamihy, ktoré sa ani nestali, ale Vaša myseľ ich analyzuje. Predstavte si koľko energie spotrebujete na takéto nevedomé myslenie, ktoré Vám dokáže navodiť žiarlivosť, hnev, podráždenosť, depresie. A vy to neviete nijak zastaviť.
Idete si večer ľahnúť a Vaša myseľ ešte stále pracuje a preberá všetko čo sa udialo cez deň, včera, či pred rokom. Preberá zajtrajšok, čo bude o týždeň, ale aj to čo bude o 20 rokov. Preberá všetke okamihy, ktoré ste prežili a snaží sa ich upraviť podľa seba. Vytvára si rôzne príbehy, predstavy o tom, ako by to chcela ona. Pritom väčšina týchto príbehov sú z minulosti, poprípade budúcnosti.
Vytvára pocit viny za niektoré udalosti, súdi, špekuluje, alebo Vás prehovára, že ste zlý, škaredý, tučný, malý, veľký, chudý. Myseľ Vás vie natoľko presvedčiť o Vašich chybách, že tomu uveríme natoľko, že strácame sebalásku a sebavedomie. Zrazu sa nám nedá spať. Pretože sa vyskytlo toľko vecí, čo treba prebrať, že spánok sa musí odložiť.
Čo si o mne myslia iní? Čo ľudia povedia, keď pôjdem do mesta, takýto špinavý? Čo ak na telesnej v škole nedám gól? Čo povedia spolužiaci? Čo ak neprijmú môj názor a vysmejú ma? Čo keď niečo pokazím? Čo keď to nezvládnem? Čo keď sa strápnim? Čo keď niečo nebudem vedieť? Som zlý! Som neschopný! Nič neviem! Nič nedokážem! Som úplná nula! Som tučný!
Som škaredý! Mám škaredú pleť! Prečo neviem kto som? Prečo ja neviem aký má zmysel môj život? Neveim spievať! Čo keď ma podvádza? Čo keď je s iným mužom/ženou? Neviem maľovať! Nič neviem! Prečo neviem čo mám robiť? Toto je malá ukážka našej mysle, ako nás spoľahlivo dokáže presvedčovať. Možno sa niekto vtom nájde. Ja osobne som niektorým týmto presvedčeniam tiež uveril. A dalo to veľmi veľa námahy, odstrániť tieto pekelné vzorce.
O nadmernej aktivite mysle, by som vedel písať, pretože som si tým sám prešiel. Pred spaním som si upravoval situácie podľa seba, aj keď sa už udiali. Vytváral som si rôzne príbehy čo keby sa stalo to, a to. Vytváral som si príbehy o sebe či o iných. Rozmýšľal som veľmi veľa o minulosti, budúcnosti a popritom som zabúdal na ten krásny prítomný okamih.
Práve takéto myslenie, nám odoberá najviac energie. Dokáže nás dohnať až k Insomnii – nespavosti. Nedokážeme plnohodnotne oddychovať či relaxovať. Sme natoľko zametsnaní myslením, že to proste nejde. Na túto problematiku odporúčam krásnu knihu od Eckhart Tolle – Sila prítomného okamihu
Sila prítomného okamihu – kniha
Tu by som hneď na začiatku chcel podotknúť, že môžem sa vyjadrovať len o mužskej populácii. Možno to bude trošku „tabu„ téma, ale ja to tak proste cítim. Ak je veľmi častá sexuálna aktivita a berieme na vedomie, že nijak nepracujeme so svojou sexuálnou energiou (tantra, posvätná sexualita), tak nás to vyčerpáva.
Týmto netvrdím, aby ste boli zdržanlivý, pretože sex patrí k životu. Akurát to netreba preháňať a treba si vedieť dopĺňať energiu. Je úplne v poriadku ak to aj preháňate, lebo ovládnuť svoju sexuálnu energiu nie je také ľahké. Len potom si aspoň tú energiu dopĺňať. Príroda to vo vyššom veku za nás vyrieši a proste nás stopne.
Spomeniem aj choroby, pretože ak je niekto vážne chorý, tak sa bude asi ťažko hľadať v týchto bodoch. Pri chorobách je dôležité hľadať psychosomatické príčiny danej choroby. Niekedy to môže výrazne pomôcť, no niekedy to je proste osud. Ďalej napríklad obyčajné prechladnutie, vie byť tiež dosť vyčerpávajúce.
Ja som si minulý rok zažil absolútne vyhorenie, ktoré sprevádzala letargia s lenivosťou zároveň. Nič sa mi nechcelo, chcel som len ležať na gauči pri telke. Knihy som síce čítal, ale to bolo z mojej aktivity asi všetko. Síce som dosť cestoval a chodil aj na turistiku, ale ako keby som žil len vtedy. Iné okamihy ma unavovali. Nič viacej sa mi nechcelo. Pri lenivosti a letargii človek prichádza o chuť na fyzickú aktivitu, čo spôsobuje priamo úmerne úbytok energie. Pohyb = energia. Je to akási nechuť do života. Strácate zmysel v živote. Keď nenachádzate zmysel v živote, tak energia nemôže prúdiť.
Keď sa do niečoho nútime, tak to nám tiež môže spôsobovať úbytok energie. Ak chodíte do práce, ktorá Vás absolútne nebaví, tak väčšinou z nej prídete doslova vyšťavený. Sú len dva spôsoby, ako toto vyriešiť. Prvý je nájsť si prácu, ktorá nás napĺňa a baví. Druhý spôsob je, prijať tú prácu, taká aká je a robiť ju s takým nadšením, ako keby to bola naša vysnívaná práca.
Ak sa náhodou rozhodnete všetko nechať tak, ako to máte zaužívané a budete to všetko robiť s nechuťou, tak večer môžte prísť domov mrzutí a bez energie. Rád by som ešte poznamenal, že nie je to jednoduché niečo prijať, čo nás nebaví, a preto je úplne v poriadku, ak tento bod hneď na začiatok nebudeme zvládať. Tam je dôležité si nájsť po práci dáky koníček, ktorý nás bude napĺňať radosťou.
Toto silenie môžu byť aj úplne bežné domáce práce, ktoré nás nebavia. Nechce sa nám upratovať, zametať, žehliť a rôzne bežné práce. Tu je dobré sa nad to povzniesť a brať to, ako jednu veľkú meditáciu. Naučiť sa to robiť s neutrálnym pocitom. Ani mi to nevadí, ani ma to neteší. Možno časom príde aj nadšenie, že to môžeme spraviť. Možno.
O energiu nás môžu oberať aj vonkajšie vplyvy. Napríklad ľudia. Energický upíri. Ale k tomuto sa ja nerád prikláňam, pretože je len na nás, či si vytvoríme obranyschopnosť voči tomu, alebo nie. No existuje aj takáto možnosť, preto som ju chcel spomenúť. Sú to väčšinou ľudia, ktorí sa radi sťažujú a ohovárajú. Vy to ani nechcete počúvať, ale nemáte odvahu ukončiť rozhovor, tak si to vypočujete. Treba sa rázne naučiť stopnúť takýto rozhovor. Ospravedlniť sa a ísť preč.
Keď niekto začne ohovárať, tak buď odísť, alebo na rovinu povedať: Prepáč, nerád rozprávam v zlom o iných. Pri sťažovaní sa to skúsiť zahovoriť na niečo pozitívne. Neustále sťažovanie sa je extrémny energický vampírizmus. Len tu vždy treba brať do úvahy, že aj my môžme byť tí upíri. Treba si dať aj na to pozor. A najdôležitejšie je prijať zodpovednosť za svoj život, aby sa nestalo, že stále keď sme unavení, tak to zvalíme len na energických upírov a pri tom veľa krát za úbytok energie si môžeme sami.
Ešte okrajovo by som spomenul strach, depresie a úzkosti, ale to by som všetko radil k bodu o myslení. Ďalej treba spomenúť aj ťažkú fyzickú prácu. Keď niekto má ťažkú fyzickú prácu, napríklad na stavbe, tak je normálne, že večer je unavený. Tam je dôležité vedieť sa naučiť dostatočne relaxovať a oddychovať po práci a cez voľno, aby sa tá energia vždy doplnila. Je možné, že som na niečo zabudol čo mám preskúmané, len ma to nenapadlo. Samozrejme, že toho môže byť ešte oveľa viacej o čom ani ja ešte netuším. Toto som spísal moje vlastné pozorovania, ktoré mám dôverne odskúšané, alebo spozorované na blízkom okolí.
Vyššie som popísal, čo všetko mne uberalo energiu, a teraz by som Vám veľmi rád opísal, ako si dopĺňam energiu. Ak aj niečo robíte z vyššie uvedených vecí, tak nezúfajte, pretože nikto nie je dokonalý a všetko sa nám deje presne len to, čo sa nám má diať. Možno sa to v pravý okamih v živote všetko zmení. No na začiatok, je dobré vedieť, ako si energiu doplniť.
Začal by som so stravou. Snažím sa nevečerať po 17:00 hodine čo mi zlepšilo môj spánok. (robievam aj výnimky, nie som v tomto úplne striktný) Neprejedám sa, pretože trávenie berie veľa energii. Ja osobne nejem mäso, ale nie som vegetarián, lebo keď mám veľmi chuť na mäso, tak si dám. (raz do mesiaca) Biele pečivo je pre mňa asi najväčší blokátor energie. Priveľa sacharidov a sladkostí na mňa pôsobia veľmi zle. Som potom spomalený.
Ráno si vždy dám len teplú polievku, alebo ovsenú či pohánkovú kašu (tých druhov kaší je veľa, striedam to). Zohrejem takto telo a nezaťažím hneď zrána trávenie, ktoré je plne naštartované až neskôr. Ja mám potom oveľa viacej energie. Pri strave je dobré sa držať Čínskej medicíny, alebo Ajurvédy. Každý človek potrebuje špeciálne stravovanie. Ak sa na to naladíte napríklad podľa Ajurvédy, tak Vám to veľmi uľahčí život.
Otužovanie nie je pre každého, tomu rozumiem, no mne to vždy dodá toľko energie, že ani neviem čo s ňou. Ak sa necítite ísť do ľadovej vody v zime, tak odporúčam tesne pred spaním studenú sprchu. Môžte začať horúcou a ku koncu si dajte aspoň 1 minútu ľadovú.
Ľadová sprcha mi upravila moje ranné vstávanie. Zrazu som si nemusel nastavovať budík a vstal som veľa krát aj 20 minút pred budíkom. Keď sa robí otužovanie správne, tak je to veľký pomocník, ktorý nám dodáva energiu na celý deň. Odporúčam absolvovať kurz na Slovensku Wim Hofovú metódu, kde sa naučíte, ako správne otužovať. To je postreh samozrejme na mne. No verím, že to platí aj na iných.
Energia – doplnenie otužovaním
Toto je pre mňa najdôležitejší bod v získavaní energie. Meditáciou sa učím koncentrovať a tým sa mi krásne upokojuje myseľ. Meditujem každé ráno približne jednu hodinu. Meditujem Vipassanu, čo je meditácia vhľadu. Keď pridám aj večernú meditáciu, ktorá trvá tiež približne jednu hodinu, tak sa mi stane to, že časom začnem vstávať o 4tej ráno sám od seba už vyspatí. (po jednom mesiaci to je zvyčajne)
Zmenšuje sa mi doba spánku. Nepotrebujem toľko veľa spať a som ráno svieži, teším sa z každého rána a energiu mám celý deň. O meditácii budem ešte veľa písať, tu by som len rád podotkol, že ak by ste chceli začať meditovať, tak jednoznačne odporúčam Meditačné centrum Javorie.
Ak sledujete malé deti, tak môžte spozorovať, že dokážu celý deň behať, skákať a neunavia sa. Čím viacej máme pohybu, tak tým viacej sa nám tvorí energia. Teraz mám na mysli pohyb, ako sú napríklad prechádzky, beh, rôzne športy, fitko a je toho veľa. Čím viacej sa hýbem, tým mám viacej energie. Ak som pasívny na gauči, tak zrazu príde únava len z toho, že ležím. Toto mám dobre odskúšané.
Napríklad, keď šoférujem veľmi dlho a ide na mňa veľká únava, tak zastanem niekde na odpočívadle, alebo kde sa dá a spravím 30 klikov a 30 drepov s výskokom. Energia sa dostaví hneď a ja môžem šoférovať ďalej bez toho, aby som si dal kávu. Táto energia mi zvyčajne vydrží aj 2 hodiny pri šoférovaní. Pohyb = Energia.
Pri tvorení, ako by sa zastavil čas. Ja keď maľujem, píšem, alebo niečo tvorím, tak prestanem vnímať okolie a venujem sa len tomu. Zrazu zmiznú všetke moje potreby hladu či spánku. Sústredím sa len na tvorenie, vyšpúlim pery 😃 a tá energia čo vtedy mám, je krásna. Keď robíte niečo čo Vás baví, tak tam únava neprichádza.
Ste naplnený tou krásnou energiou, ktorá Vám dodáva všetko čo potrebujete. Keď spievate, hráte na hudobný nástroj, tak zrazu všetko ostatné stíchne. Ste už len vy a tá hudba. Splyniete stým a energia prúdi presne, tak, ako má. Mne tvorivosť dodáva veľmi veľa energie nie len počas tvorenia, ale som dlho nabitý aj po tom.
Les a Hory sú pre mňa jedna veľká nabíjačka. Je to pre mňa psychohygiena. Keď sa toho cez deň veľa udeje, tak hneď utekám do lesa sa poprechádzať. Najradšej sám. Poobjímať stromy, porozprávať sa s nimi. Či už sa prechádzať, alebo si len tam sadnúť a splynúť s lesom. Tam vždy načerpám krásnu energiu. Toto isté platí aj o Horách. Cez víkend vybehnúť do Tatier a človek je celý týždeň nabitý energiou.
Turistika je veľmi veľká a účinná terapia. Ide o pohyb čo nám dáva energiu. Musíme správne dýchať, čo tiež dodáva energiu a vitalitu a na tých vrcholoch je iná vibrácia, ako v mestách, čo na nás pôsobí tak krásne. Okrem turistiky a lesov, sa snažím zastaviť vždy, keď ma zaujme nejaká krásna prírodná scenára. Pretože takéto krásne miesta vždy zohrejú moje srdiečko, a to sa naplní láskou, čo mne osobne vždy dodá energiu.
Veľa energie môžeme získať, ak správne dýchame. Väčšinou dýchame plytko a rýchlo. Zabúdame na dlhý nádych a výdych. Sú rôzne dychové cvičenia, vďaka ktorým sa môžu udiať malé zázraky. Napríklad Pranayama, Wim Hofová metóda, alebo Butejková dýchacia metóda. Konkrétne, ak ste vyčerpaný a použijete Wim Hofovú dýchaciu metódu, tak tá Vás dobije okamžite.
Nejdem rozpisovať jednotlivé metódy, iba by som Vám rád odporučil knihy, ktoré som na túto tému prečítal a samozrejme existuje na Slovenku veľa kurzov, kde Vás to naučia. Taký kurz Vám dá oveľa viacej, ako len kniha či moje slová. Toto by mal byť len impulz, aby ste vedeli, že dýchanie je veľmi dôležité a veľa krát nedýchame správne.
Dych – kniha o dýchacích cvičeniach
Wim Hofová metóda – kniha
Toto boli také najhlavnejšie metódy, ako si ja dopĺňam energiu. Určite je toho ešte oveľa viacej, len o tom ešte neviem. Je dôležité si zachovať harmóniu medzi prácou, oddychom a oslavou. Vždy si doplniť energiu niečim, čo nám robí radosť. Viem, že nie každý má rád turistiku či ľadovú vodu, tak v tom prípade sa musí sám nastaviť podľa toho, čo na Vás platí. No za vyskúšanie nič nedáte.
Na záver by som ešte pridal jeden psychosomatický problém pri zlom rannom vstavaní. Je viacej dôvodov, prečo sa nám ráno nechce vstávať. Prvý je, že nie sme dostatočne oddýchnutý a spánok nás nedobije. Nie je tam vyváženosť medzi prácou a oddychom. No ak to nie je tým, tak by som sa pozrel do svojho vnútra, či nás niečo teší v živote. Pretože ak stratíme tú prirodzenú radosť zo života, tak sa nám nechce ráno vstávať. Hovoríme si, „ach, je tu ďalší deň„. Z ničoho nemáme radosť, a preto nemáme chuť ani vstať.
Spomenúť si na tie detské okamihy, keď sme ráno len otvorili oči a hneď vyskočili na nohy a bežali sa hrať. Ja si pamätám dodnes, že keď som bol malý a bol jeden deň pred Veľkou Nocou, tak som vstával snáď už aj o 4tej ráno, tak veľmi som sa tešil na ten deň. Samozrejme nebolo to len o tom dni. Deti sa vedia inak tešiť, ako mi dospeláci. Preto je veľmi dôležité objaviť v sebe radosť. Nájsť si niečo, čo nás teší a vieme sa začať tešiť na každé nové ráno.
Nech sú všetke bytosti sveta šťastné,
s láskou Mateo
Maj prehľad o najnovších článkoch a odoberaj novinky.
© 2023 by Mateo – Všetké práva sú vyhradené: mateoblog.sk